3.2 Milyon Covid-19 Salgını Nedeniyle İşsiz Kalabillir

EmploYouth for Western Balkan and Turkey projesi

İstanbul Siyasal Araştırmalar Enstitüsü’nün (Istanpol) raporuna göre, Türkiye’deki en kötü senaryoda işsiz sayısı 3 milyon 200 bine ulaşabilir. Bu 3,2 milyon kişinin 2 milyonu ücretli çalışan ve 1 milyon 200 bini yevmiyeli çalışandır.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) Doç. Dr. Öner Günçavdı ve Doç. Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Aylin Bayar ve Prof. Dr. Haluk Levent bu raporda Türkiye için en iyi ve en kötü senaryoları analiz ettiler. Rapora göre işsizlik oranı iyimser senaryoda yüzde 19,8’e, kötümser senaryoda ise yüzde 25,9’a yükseliyor.
TÜİK verilerine göre, genç işsizlik oranı (15-24 yaş) Ocak ayında yüzde 24,5 oldu. Son üç aylık verilerde genç işsizliği bir önceki yıla göre 7,2 puan artarak yüzde 27,1 ile rekor kırdı.

 

Mesleki Gelişim ve Eğitim Kıdemli Uzmanı Deniz Aksakal, “4 gençten 1’i işsiz” diyerek yüksek işsizlik rakamlarından hem hükümeti hem de muhalefeti sorumlu tutuyor:

 

“Hiç kimse etkili politikalar geliştirmeye istekli değil. Ülkeyi ve toplumunu gerçekten ileriye taşımak isteselerdi, gerekli istihdam politikalarını uygular ve gençliğin bu kadar nitelikli olduğu bir ortamda gençleri daha aktif bir şekilde konumlandırırlardı.”

 

Doğrudan destek kapsamında kısa çalışma ödeneği ile üretimi durduran işyerlerinde çalışanlara geçici gelir desteği sağlandı ve ihtiyaç sahibi ailelere 2 milyar TL kaynak aktarımı sözü verildi. Ancak İstanPol için hazırlanan raporda bu desteklerin “yetersiz” olduğu söyleniyor ve bazı öneriler listeleniyor.

 

Bunlar arasında, borçluluk oranı yüksek olan hanehalklarının borçlarının tüketim harcamalarını yüksek tutmak için ertelenmesi veya yeniden yapılandırılması, vergilerin ertelenmesi veya hane halkına muafiyet, karşılıksız doğrudan gelir desteği getirilmesi dahildir.

 

Kaynaklar: www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-52496354
www.istanpol.org

DİĞER HABERLER

Youth Participation Index 2019

READ MORE

EmploYouth for WBT Projesi Başladı!

READ MORE

3.2 Milyon Covid-19 Salgını Nedeniyle İşsiz Kalabillir

READ MORE

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /var/www/html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /var/www/html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/var/www/html/w...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /var/www/html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52