AYNI GÖKYÜZÜNE BAKIYORUZ

AYNI GÖKYÜZÜNE BAKIYORUZ

Çocuk suçlu yoktur, suça itilmiş çocuklar vardır.

Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz Projesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve HSBC ortaklığında yürütülen bir projedir.
Çocuk suçlu yoktur, suça itilmiş çocuklar vardır. Bu çocuklar, nedeni her ne olursa olsun, toplumsal yaşantının içerisindeki farklılık ve eşitsizlikten dolayı cezaevindedirler. Çocuklar için asıl tehlike, onları suçlu olarak görmeye başladığımız zaman belirginleşir. Toplumsal ötekileştirme, çocuğun suçlu olduğunu kendine söylemeye başladığı zaman gerçekleşir. Bu ötekileştirme çocuğun yeniden suçlu davranış ile yüzleşmesine neden olan en büyük faktördür. Önemli olan çocuğun suçluluk duygusundan ve suçlu psikolojisinden kurtulmasını sağlamak ve onu cezaevi içerisinde geçirdiği sürede tekrar ve tekrar cezalandırmamaktır. Çocuğun ihtiyaç duyduğu eğitim, sosyalleşme ortamını yaratabilmek suça itilmiş çocuklar için farklı bir yaklaşım olarak nitelenmektedir. Çocuğun yeteneklerini keşfetmesine olanak sağlayacak drama, müzik, resim, seramik, edebiyat vb. yollar ile onunla iletişim kurulması projenin yaklaşımının odak noktasıdır.

Projenin Amaç ve Hedefleri

Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz (AGB) projesinin genel amacı; tutukevlerindeki çocukların tekrardan suça yönlendirilmelerini önlemek ve sorunsuz bir şekilde sosyal hayata yeniden uyum sağlamaları konusunda desteklenmesidir.
Tutukevlerindeki çocukların farklı ihtiyaçları olduğu da bilinmektedir. Projenin bir diğer hedefi ise çocukların tutukluluk süreleri boyunca desteklenmeleridir.
AGB Projesinin diğer hedefleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Çocukların toplumdan ve sosyal hayattan dışlanmış hissetmelerini önlemek,
  • Üniversitelerde okuyan gönüllü ağabey ve ablaların çocuklara rol model olmasını sağlamak,
  • Çocukların öğrenim hayatına devam etmelerine yardımcı olmak,
  • Çocukları tutukluluk süreçleri sonrasındaki fırsatlar ile ilgili bilgilendirmek,
  • Çocuklara farklı bir yaşam imkânı olduğunu göstermek,
  • Çocuklara ilgilerini çekebilecek yeni alanlar sunmak,
  • Çocuklara sosyal ve mesleki beceriler kazandırmak,
  • Çocukların kendi kapasite ve yeteneklerini fark etmelerini sağlamak,
  • Çocuklarda olumlu ve barışçıl tutum ve davranışlar geliştirmek,
  • Çocukların kendilerini ifade etme becerisi kazandırmaktır.

Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz Projesi, önceki senelerde de TOG sahasında uygulanmıştır. TOG sahasında 2007 yılında başlayan ve birçok ilde gerçekleştirilen proje, 1500 civarı tutuklu/hükümlü çocuğa ulaşmıştır.
Aynı Gökyüzüne Bakıyoruz Projesi, TOG’un Projeler Departmanı altında yürütülüyor. Proje ile ilgili detaylı bilgi için H. Levent Evci ile iletişime geçebilirsiniz.

[rdy_social_networks icon_size=”25″ margin=”40″ icon_color=”#333333″ icon_hover_color=”#e2001a” align=”center” css_animation=”zoomIn” animation_delay=”3000″]

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /var/www/html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /var/www/html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/var/www/html/w...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /var/www/html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52