Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya

Kültürler arası bir köprü

“Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya”, iki ülke arasında öğrenci ve gençlik değişimlerini yoğunlaştırmayı hedeflemektedir.

 

Somut programlarla mevcut girişimleri ön plana çıkarmayı hedefleyen proje, karşılıklı değişim olanaklarını arttırmayı ve iki ülkenin birbirine yakınlaşarak ilişkilerin daha da güçlenmesini amaçlamaktadır.
Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, Türkiye ve Almanya’da bulunan sivil toplum ve kamuda bulunan ortaklarla işbirliği içerisinde, değişim programlarına katılan gençlerin sayısını arttırmayı, bilgi toplayarak paylaşmayı, ağları güçlendirmeyi, Türkiye-Almanya arasındaki değişim programlarının kamusal görünürlüğünü arttırmayı ve ilave teşvik fonları tahsis etmeyi amaçlamaktadır.

 

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, Stiftung Mercator’un bir girişimidir. Bu girişim, 2012 yılında kamu yararına faaliyet gösteren bir kurum olarak Almanya’da tescil edilmiş ve 2013 yılının Ağustos ayında faaliyetlerine başlamıştır. Gençlik Köprüsü ayrıca proje teşvikleri çerçevesinde Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve ve Gençlik Bakanlığı gibi kurumlar tarafından da desteklenmektedir.

 

  • İki ülke arasındaki gençlik ve öğrenci değişimleriyle ilgili bilgilendirme platformu olmak,

  • Türkiye-Almanya gençlik ve öğrenci değişimleri için kurumlara hibe desteği vermek,

  • İki ülkeden gençleri ve uzmanları buluşturarak ağ kurmalarını sağlamak,

  • Çeşitli araştırma ve toplantılar yoluyla savunuculuk faaliyetleri yürütmek.

 

Kurumlar, Gençlik Köprüsü veri tabanına kaydolarak projeleri için Almanya’dan ortak bulabilir ve online olarak hibe başvurusunda bulunabilirler. Bireyler ise veri tabanına kaydolarak Almanya ve Türkiye arasında var olan değişim programlarından haberdar olabilirler.

 

TOG, Gençlik Köprüsü’nün Türkiye Ofisi’ni yürütmektedir. Gençlik Köprüsü’nün Almanya Program Ofisi ise Düsseldorf’da bulunmaktadır.

 

Programın facebook sayfası için  tıklayınız.
Veri tabanına üye olmak için tıklayınız.
Gençlik Köprüsü hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Sorularınız için Gençlik Köprüsü Türkiye Program Ofisi’nin defne.yalman@tog.org.tr e posta adresine mesaj atabilirsiniz.

DİĞER FAALİYETLER

Kısa Dönem Değişimler

"Hareketlilik"le öğrenme ve gelişim

READ MORE

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya

Kültürler arası bir köprü

READ MORE

Avrupa Dayanışma Programı

Yurt dışında gönüllü olmak!

READ MORE