BİLİM TOHUMLARI

Toplum Gönüllüsü gençler, Türkiye’nin yedi bölgesindeki kırsal yerleşimlerde yaşayan çocuklar ile birlikte!

Bilim Tohumları ekibi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Bayer Türk’ün 2011 yılından bu yana birlikte yürüttüğü Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’nin (BGBE), Bayer’in Türkiye’deki 60. yıldönümü vesilesiyle özel olarak geliştirilen bir uzantısı olarak 2014 Mart ayında hayata geçirildi.

BGBE Bilim Tohumları ekibi, Türkiye’nin yedi bölgesindeki kırsal yerleşimlerde yaşayan çocuklar ile birlikte çeşitli etkinlikler uyguluyor.

Proje ile önce üniversiteli gençlere sonra da gençler aracılığı ile çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve bilim yapmak için illa ki laboratuvar şartlarına ihtiyaç olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bilimin aslında günlük hayatımızın içerisinde var olan bir olgu olduğunu, yalnızca etrafımızda olup biteni gözlemleyerek, neden sorusunu sorduğumuzda bunu görebileceğimizi aktarıyoruz. Bilim okuryazarı olmayı, bilim hakkındaki her şeyi bilmek değil, bilimin gerçekten nasıl çalıştığını merak etmek, araştırmak ve anlamak olarak tanımlıyoruz.

Bilim okuryazarı olmak aynı zamanda, kişinin karar verme, sivil katılım, kültürel ilişkiler ve üretim için gerekli olan bilimsel kavramları ve süreçleri bilmesini sağlıyor. Böylece, önce gençleri daha sonra da çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getiriyor.

Projede yer alan üniversiteli gönüllü gençler öncelikle, ‘Bilim Okuryazarlığı’ başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyorlar. Ardından ‘Toplum Gönüllüsü’ gençler bir gezici eğitim aracı ile yola çıkarak Türkiye’nin dört bir köşesine ulaşıp çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini sağlamak üzere bir dizi etkinliği hayata geçiriyor.

Bilim Tohumları Ekibi 2016 yılı turunu da  tamamladı!

Ekip 3. yılın sonunda , Mersin, Adana, Hatay, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Malatya, Trabzon, Rize, Tokat, Samsun, Balıkesir, Manisa, İzmir, Çanakkale, Bursa, Edirne , İstanbul, Sinop, Çorum, Gümüşhane, Hakkari , Ağrı, Muş, Bingöl, Batman, Hatay, Antep, Sivas, Yozgat, Isparta, Antalya, Muğla, Aydın, Uşak, Bilecik, Sakarya, Yalova, Zonguldak, Kastamonu, Giresun, Bayburt, Artvin,Amasya, Kırşehir, Tekirdağ, Kütahya, Eskişehir,  Çankırı, Niğde ve Denizli illerinde proje etkinliklerini hayata geçirdi.

2014 – 2015 – 2016 yılları arasında, 60 ilde 145 kırsal yerleşimi ziyaret eden ekip,  13153 çocuk ile bilimin eğlenceli dünyasını keşfetti.

Proje uygulama sürecindeki deneyimlerimizin bu alanda bir değişiklik yaratmasını, farklı çalışmalara ışık tutmasını ve en önemlisi bilimi sevmek ve sevdirmek yolunda fark yaratabilmesini diliyoruz.

BGBE Bilim Tohumları ekibi, Haziran – Eylül 2017 tarihleri arasında  gezici aracı ile Türkiye yollarında olmaya devam edecek.

BGBE Bilim Tohumları ekibi 2015 – 2016 yılı Final Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Bilim Tohumları Ekibi videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Facebook https://www.facebook.com/bilimelcileri

Twitter https://twitter.com/BilimElcileri

Instagram @BilimElcileri