REHBERLİK PROGRAMLARI

2017 yılında İstanbul’da 187 mentor ve 187 mentiyle projeye devam edilmiştir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak gençlik destek çalışmaları kapsamında 2003 yılından bugüne hem maddi desteğe ihtiyacı olan gençlere eğitim bursu desteği, hem de gençleri sosyal ve mesleki anlamda güçlendirmeye yönelik mentorluk ve staj olanakları sağlıyoruz. 2016- 2017 yılında Gençlik, Kardelenler, Öğretmen Çocuğu ve Soma Madenci Çocukları Burs fonları kapsamında; 1100 öğrenciye burs desteği sağlanarak onların gönüllük temelinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarına katkıda bulunulmuştur. 2016-2017 yılında 117 genç ve 117 yetişkin gönüllü, Rehberlik Projesi’nde yer almış, şimdiye kadar 767 gence mentorluk desteği sağlanmıştır.

TOG Rehberlik

TOG Rehberlik, Toplum Gönüllüsü gençlerle onları desteklemek isteyen yetişkin gönüllüleri bir araya getiren bir mentorluk projesidir.
Çalışma hayatına dahil olmuş, gençlerle diyaloğa açık yetişkin gönüllülerimiz, TOG’lu gençlere mentorluk yaparak; onların sosyal ve mesleki yaşamlarıyla ilgili soru işaretlerini gidermelerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda TOG’lu gençler de tersine mentorluk yoluyla yetişkin gönüllülere TOG’da deneyimledikleri sosyal sorumluluk çalışmalarını aktarmaktadırlar.
Bugün itibariyle İstanbul’da 119 mentor ve 119 mentiyle projeye devam edilmektedir. Mentorler, proje kapsamında yapılan mentorluk eğitimleri ve toplantılarına katılarak sivil alanı daha yakından tanıma fırsatı bulmakta, aynı zamanda vakfın mentorluk yaklaşımıyla ilgili oryantasyon almaktadırlar.
Ayrıca sene içerisinde TOG Rehberlik kapsamında düzenlenen çeşitli sosyal etkinliklerle tüm mentor ve mentiler bir araya gelmekte ve deneyimlerini paylaşmaktadırlar.
Rehberlik broşürünü incelemek için tıklayabilir ayrıntılı bilgi almak için  [email protected] adresine e posta iletebilirsiniz.

TOG Rehberlik projesine mentor olarak dahil olmak için formu doldurabilirsiniz.

Mentorpower

Mentorpower, Erasmus+ tarafından bütçe olarak desteklenen, mülteci ve göçmen gençleri sosyal ve mesleki anlamda güçlendirmeyi ve desteklemeyi hedefleyen uluslararası ve çok ortaklı bir mentorluk projesidir. İki yıl süren projede 5 farklı ülkeden gençlik alanında çalışan 5 kuruluş bir araya gelmiştir. 2015 yılında proje kapsamında 4 uluslararası toplantıya ve bir eğitmen eğitimine katılım gösterilmiştir. Mentor ve mentilerin belirlenmesi için bu alanda çalışma yapan STK’larla iletişime geçilmiştir. Proje süresince mentor ve mentiler birebir yapılan yüz yüze görüşmelerin yanı sıra; çeşitli eğitim, etkinlik, atölye, toplantı ve uluslararası hareketlilik çalışmalarına katılmışlardır. Proje sonunda 5 ortak ülkenin yerel deneyimleri doğrultusunda çıkacak rehber el kitapçığı ve politika belgesi ile hem projenin yaygınlaştırılması hem de bu alanda savunuculuk çalışmalarının yürütülmesi hedeflenmektedir.