Genç Mültecileri Destekleme Projesi Suriye’den gelen 18-30 yaş arasındaki mülteci gençleri hayata kazandırma projesi

Projeyi paylaşarak sen de toplumsal değişime katkı sağla

Bu proje, Suriye’den gelen 18-30 yaş arasındaki mülteci gençlerle Türkiyeli gençlerin bağının güçlendirilmesini, gençlerin sağlık hizmetlerine erişmesini amaçlamaktadır.

HIZLI BİLGİLER İLE PROJEDE

NELER OLUYOR?

3 yılı aşkın bir süredir devam eden Genç Mültecileri Destekleme Projesi'nde, başta cinsel sağlık ve üreme sağlığı olmak üzere sağlık hizmetlerine erişim ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle mücadele eğitimleri düzenleniyor.

68.750 genç gençlik merkezlerinde en az bir hizmete erişti ve/veya etkinliklere katıldı.

6.123 kişiye  Sosyal Uyum ve Birlikte Yaşam etkinliklerine katıldı.

Genç Mültecileri Destekleme Projesi; Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu(UNFPA) Türkiye Ofisi desteği ve Toplum Gönüllüleri Vakfı, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-Peer Türkiye) ortaklığıyla yürütülen bir güçlendirme projesidir.
Proje, Japonya Hükümeti ve Danimarka Hükümeti tarafından desteklenmektedir. Proje; Ankara, Diyarbakır, Hatay ve İzmir'de  Merkezlerindeki 15-30 yaş arasındaki genç mültecileri güçlendirerek uyum süreçlerini desteklemeyi, bu yolla sivil alanda gençlik ve insani yardım çalışmaları temelinde sosyal etki oluşturmayı amaçlamaktadır.
Proje 15-30 yaş arasındaki mülteci gençlerle Türkiyeli gençlerin bağının güçlendirilmesini, gençlerin sağlık hizmetlerine erişmesini, başta cinsel sağlık ile üreme sağlığı ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet olmak üzere çeşitli alanlarda doğru bilgiye ulaşması hedeflenmektedir. 4 merkezimizde; genç dostu sağlık bilgisi, danışmanlık, yönlendirme; psikososyal destek hizmetleri, kişisel gelişim atölyeleri, mesleki, sanatsal, kültürel & sportif çalışmalar, birlikte yaşam ve sosyal destek hizmetleri sunuluyor.
Genç Mültecileri Destekleme Programı, gerçekleştirdiği projeler ve kurduğu ortaklıklarla uluslararası çalışmalar yürütüyor.

 

2018 yılının Ocak ayı başından Aralık ayı sonuna kadar dört gençlik merkezinde; 
  • 52196 hizmet verildi. 
  • 20014 kişi merkezlerden en az bir hizmet aldı. 
  • 10803 kişi Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı hizmeti aldı. 
  • 8485 kişi  Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet konusunda bireysel ve/veya gurup çalışmasına katıldı.  
  • 11728 kişi Sosyal Uyum ve Birlikte Yaşam etkinliklerine katıldı. 
Gençlik merkezlerinde; kültürel çalışmalar, dil kursları, tarih çalışmaları, fotoğraf atölyeleri, sanat atölyeleri, ritim atölyeleri, spor faaliyetleri, belirli temalarda akran eğitimleri, kadın güçlendirme çalışmaları, çocuk çalışmaları gibi bir çok farklı başlıkta çalışmalar yürütülmekte.  
 
Gençlik merkezlerinde sağlık, ruh sağlığı, eğitim, hukuksal, ve geçim kaynakları alanlarında çok yönlü vaka takibi gerçekleştirilmekte.  
Projenin yanı sıra Ankara, Diyarbakır, Hatay ve İzmir’deki Gençlik Merkezleri ile ilgili detaylı bilgi için Bahri Telli’ye ([email protected]) ulaşabilirsiniz.

Proje bilgileri ve
Faydalı Bağlantılar

DESTEKÇİLER

BİRLİKTE YAŞAMIN TÜM RENKLERİ

TOPLUM GÖNÜLLÜSÜ GENÇLER

 

Farklı deneyimlerin birbirine temas ederek, iletişime geçerek, önyargıları kaldırmak için bireylerin bir araya geldiği çalışmalar gerçekleştirmektedir.  Herkesin birbirini anlayabileceği, deneyimlerinden faydalanabileceği,  birlikte bir yaşamın bir öznesi olabileceği alanlar yaratma gayretindedir.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu(UNFPA) Türkiye Ofisi desteği, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği(Y-Peer) ortaklığıyla yürütülen bir güçlendirme projesidir. Proje; Ankara, Hatay, İzmir ve Diyarbakır Merkez’deki 18-30 yaş arasındaki genç mültecileri güçlendirerek uyum süreçlerini desteklemeyi ve bu yolla sivil alanda gençlik ve insani yardım çalışmaları temelinde sosyal etki oluşturmayı amaçlamaktadır.

 

#Dünyamültecilergünü #Worldrefugeeday

Safe Haven projesi, 2017 yılından bu yana Polonya, Slovenya, Türkiye ve İngiltere ortaklığı ile devam etmektedir.

Projenin temel amaçları arasında mültecilere karşı nefret söylemlerinin azaltılması, kültürlerarası yetkinliklerin artırılması, göç süreçlerinin daha iyi anlaşılması bulunmakta. Proje kapsamında 3 farklı sonuç elde edilmiştir: yerel topluluklar ve gençlik çalışanları için bir el kılavuzu, bir simülasyon oyunu ve gelecekteki ortak çalışmalar için bir organizasyon/kurumlar ağı. 
 
Proje kapsamında; Türkiye’de ve dünyada göç, gençlik çalışması, mültecilerle çalışma alanlarında eğitimler düzenlenmekte ve kutu oyunu oynatılmaktadır.

FOTOĞRAF GALERİSİ