Kırmızıda Dur De! projesini Bursa, İzmir ve Konya'da uygulayacak TOG toplulukları, Ulusal Başlangıç Eğitimi için hazırlanıyor.

Projeyi paylaşarak sen de toplumsal değişime katkı sağla

Proje çocukları; çocuğun kendisinin ve bir başkasının sınırlarını bilmesi ve bu sınırların ihlalini doğru yerde ve zamanda, doğru kişiye, doğru şekilde dile getirebilmesi yönünde güçlendirecek.

HIZLI BİLGİLER İLE PROJEDE

NELER OLUYOR

2016 yılında TOG sahasında gençlerin yazıp uygulamasıyla başlayan Kırmızıda Dur De! projesi, gençler aracılığı ile çocukları, çocuk haklarına dair bilgilendirmek için faaliyetlerine devam ediyor.

 

Proje; gençler aracılığı ile çocukları, başta bedenin dokunulmazlığı ilkesi olmak üzere çocuk haklarına dair bilgilendirmeyi hedefliyor. Proje, çocukların beden bütünlüğünün ihlal edilmesi durumunda kendilerini koruyabilmek ve harekete geçmek konusunda farkındalıklarının artırılmasını konu ediniyor.

 

Bu projeye katılan gençler çocuk hakları üzerine formel olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış başlangıç eğitimlerini tamamladıkladıktan sonra eğitimde edindikleri deneyimlerden de faydalanarak belirledikleri okullarda 3 ve 4. sınıf öğrencileri ile proje etkinliklerini gerçekleştirecek.

 

 

Proje hedefleri:

 

  • İlkokul çağındaki en az 6.000 çocuğu çocuk hakları ve çocuk hakları mekanizmaları konusunda bilinçlendirmek,  
  • 90 Toplum Gönüllüsü gencin çocuk hakları, çocuklarla çalışma ve çocukların her türlü istismardan korunma yollarına dair kapasitelerini artırmak,
  • Gençlerden çocuklara çocuk hakları ve çocuk istismarından korunma aktarımını içeren eğitim modüllerinin uygulanması,
  • Çocuğun kendisinin ve bir başkasının sınırlarını bilmesi. Bu sınırların ihlali durumunda çocuğu doğru yerde ve zamanda, doğru kişiye, doğru şekilde bu ihlali dile getirebilmesi yönünde güçlendirmek,
  • Çocukların kendilerine yönelik bedensel ve ruhsal tehdit oluşturabilecek durumlara karşı tepki gösterebilmeleri için katkı sağlamak,
  • Çocukları gerekli durumlarda ‘Hayır’ diyebileceğini konusunda cesaretlendirmek