Kırmızıda Dur De! çocuk hakları için faaliyetlerine çevrimiçi devam ediyor.

Share the project and contribute to social change

Kırmızıda Dur De! çocuk haklarının korunamadığı; çocukların kendilerini iyi ve güvende hissetmediği durumları engellemenin ve gidişata hayır demenin gerekliliğine dikkat çeker.

HIZLI BİLGİLER İLE PROJEDE

NELER OLUYOR

2018-2022 yılları arasında yaklaşık 20 bin çocuğa ulaşan projenin faaliyetleri tamamlandı. Projenin çıktılarının olduğu "Cinsel istismar ile Mücadele Başlangıç Kitapçığı" proje bilgileri ve faydalı linkler kısmında!" dersek daha net bilgi vermiş oluruz.

2016 yılında TOG sahasında gençlerin yazıp uygulamasıyla başlayan 2018’den bu yana GSK ortaklığında ilerleyen Kırmızıda Dur De! Projesi; çocuk haklarının korunmadığı ve çocukların kendilerini iyi, rahat ve güvende hissetmediği durumları (kişisel sınırlarının ihlal edilmesi, söz ve ifade haklarının baskılanması, hayır’larının duyulmaması, istismar ve şiddet biçimlerine maruz bırakılmaları vb.) önlemeye yönelik bir süreç olarak tasarlanmıştır.

 

Koruyucu-önleyici bir çalışma olan Kırmızıda Dur De!’nin odak noktaları; çocukların -başta bedensel söz hakkı olmak üzere- hakları, onay kavramı ve destek mekanizmalarıdır.

 

Toplum Gönüllüleri tarafından geliştirilmiş olan uygulama çocukların; çocuk hakları ve hak ihlallerinin önlenmesi konularında güçlenmelerine destek olmayı hedefler.

 

Proje kapsamında; Çocukların, haklarını öğrenmek ve talep etmek, kişisel ve bedensel sınırlarını tanımlayıp ifade etmek, hayır diyebilmek, bir ihlal durumunda bunu dile getirip destek isteyebilmek yönünde güçlenmeleri, Yetişkinlerin ve gençlerin ise çocuk merkezli ve hak temelli bir yaklaşımı benimsemeleri, çocuk haklarını koruma konusundaki sorumluluklarını öğrenmeleri/hatırlamaları, çocukların varoluşlarına ve sınırlarına saygı göstermeleri hedeflenmektedir.

Proje bilgileri ve
Faydalı linkler

PROJE DESTEKÇİSİ