TOG

Doğal Olarak Genciz-Ekolojik Okuryazarlık Projesi

Ana Sayfa Çalışmalarımız Eğitimler

Ekoloji Okuryazarı olmak, yeryüzünde yaşamı mümkün kılan doğal döngüleri, ekosistemi anlama becerisine sahip olmak demektir. Yaşamı bu döngülere uyumlu hale sokmak, aynı zamanda sürdürülebilir yaşamı mümkün kılmak anlamına gelir.

Doğal Olarak Genciz! , Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Yuva Derneği ortaklığında yürütülen, Türkiye’nin gençlere yönelik ilk ekolojik okuryazarlık projesidir. 

Bu projeyle, gençlerin ekolojik okur yazarlıklarını güçlendirmek ve bilimsel verilere dayalı yerel ve küresel doğa koruma hedeflerinin desteklenmesini sağlamak hedefleniyor. 

Öncelikle gençler, bir Ekolojik Okuryazarlık Eğitimine katılarak, doğa dostu, sürdürülebilir bir yaşam için bilgi sahibi oluyorlar. Ardından bu gençler, kendi akranlarına edindikleri bilgileri iki günlük bir eğitim programı aracılığıyla aktarıyorlar.  

Bu iki gün;  ‘Dünya Denen Gezegeni Tanıma, Yaşamda Çeşitliliğin Önemi ve Toparlanma Kapasitesi, Yok Oluş, Çözüm Arayanlar ve İyi Örnekler’ den oluşan interaktif bir akışla gerçekleşiyor ve katılımcı odaklı uygulamalardan oluşuyor.  

Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesiyle gençler edindikleri bilgileri aynı zamanda kendi yaşamlarına uygulayarak doğal çevrenin korunmasına katkı veriyorlar. 

Doğal Olarak Genciz! Ekolojik Okuryazarlık Projesi, TOG’un Projeler Departmanı altında yürütülüyor. 


Doğal Olarak Genciz-Ekolojik Okuryazarlık Projesi

Bir gencin hayatını değiştirmek için küçük bir destek yeter, bizimle iletişime geçin.