TOG

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi

Ana Sayfa Çalışmalarımız Projeler

"2013 yılında GlaxoSmithKline(GSK) ortaklığıyla Toplum Gönüllüleri Vakfı(TOG) çatısı altında bir sağlıklı yaşam projesidir.

Projede; gençlerin, genel sağlık algısı ve sigaranın sağlığa etkileri ile ilgili bilgi sahibi olmalarını, bu bilgileri aktarabilecek becerileri edinmelerini amaçlanmaktadır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı sahasında projeyi gerçekleştirecek Toplum Gönüllüsü gençler formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyorlar. Eğitim sonrasında yerel ekipler ile konu özelinde tek günlük atölyeler gerçekleşiyor. Toplum Gönüllüsü gençler; 15-17 yaş grubu lise öğrencileriyle gerçekleştirilen 8 haftalık uygulamalarla sağlıklı yaşam, olumlu sağlık davranışları, sigaranın zararları, sigara bağımlılığı ile ilgili farkındalık yaratmayı hedefliyorlar. Proje 2013-2014 döneminde 5 ilde, 8 lisede, 2015 yılında da 5 ilde, 10 lisede uygulandı. İki yılda toplam 3250 lise 1. sınıf öğrencisi ile proje etkinlikleri gerçekleştirildi.

Projenin bir diğer ayağı olan 31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü kapsamında da farklı yerellerde eş zamanlı etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu etkinliklerle sigaraya başlamanın yaratacağı durumlar çeşitli araçlar ile yerelle paylaşılıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü dünyadaki en büyük sağlık sorununun sigara bağımlılığı olduğunu söylüyor. Bu noktada projeye katılan gençlerin olumlu sağlık davranışlarını fark etmeleri ve sürdürmelerini, sigaranın zararları, sigara bağımlılığının getirebileceği sonuçları görmelerini ve kendi için karar verirken bu bilgileri göz önünde tutması hedeflenmektedir.

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi, TOG’un Projeler Departmanı altında yürütülüyor. Projeyle ilgili detaylı bilgi için Zeynep Başaran  ile iletişime geçebilirsiniz.

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi 2013 – 2014 Final Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi 2014 – 2015 Final Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi’ni Sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

www.facebook.com/baglanamamsgh 

www.twitter.com/baglanamamsgh 

www.instagram.com/baglanamamsgh 


Bağlanamam – Sağlıklı Gençlik Hareketi Projesi

Bir gencin hayatını değiştirmek için küçük bir destek yeter, bizimle iletişime geçin.