TOG

Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi

Ana Sayfa Çalışmalarımız Projeler

Bilim Elçileri Projesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Bayer ortaklığında yürütülen bir bilim okuryazarlığı projesidir.

Bu proje ile önce gençlere sonra da gençler aracılığı ile çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve bilim yapmak için illa ki laboratuvarlara ihtiyacımız olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bilimin aslında günlük hayatımızın içerisinde var olan bir şey olduğunu, yalnızca etrafımızda olup biteni gözlemleyerek, neden sorusunu sorduğumuzda bunu görebileceğimizi aktarıyoruz. 

Bu projede gençler; öncelikle, ‘Bilim Okuryazarlığı’ başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyorlar. 

Ardından, ilköğretim çağındaki çocuklarla birlikte gerçekleştirdikleri gönüllü çalışmalarla ‘Bilim Elçileri’ olarak, çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini hedefliyorlar. 

Bilim okuryazarı olmayı, bilim hakkındaki her şeyi bilmek değil, bilimin gerçekten nasıl çalıştığını merak etmek, araştırmak ve anlamak olarak tanımlıyoruz.

Bilim okuryazarı olmak aynı zamanda, kişinin karar verme, sivil katılım, kültürel ilişkiler ve üretim için gerekli olan bilimsel kavramları ve süreçleri bilmesini sağlıyor. Böylece, önce gençleri daha sonra da çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getiriyor.

Bilim Elçileri projesi 2011 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı sahasında uygulanıyor. Proje uygulama sürecindeki deneyimlerimizin, bu alanda bir değişiklik yaratması, farklı çalışmalara ışık tutması ve en önemlisi bilimi sevmek ve sevdirmek yolunda fark yaratabilmesini diliyoruz.

Aşağıdaki linklerden;

Bayer Genç Bilim Elçileri 2015 – 2016 Final Raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bayer Genç Bilim Elçileri Gönüllü Kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

Bilim Elçileri, TOG’un Projeler Departmanı altında yürütülüyor. Proje ile ilgili Nisan Su Tablacı ile iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları:

Facebook https://www.facebook.com/bilimelciler

Twitter https://twitter.com/BilimElcileri

Instagram @BilimElcileri


Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi

Bir gencin hayatını değiştirmek için küçük bir destek yeter, bizimle iletişime geçin.