TOG

GençBank Programı

Ana Sayfa Çalışmalarımız Projeler

“GençBank” gençlerin toplumsal hayata aktif katılımını artırarak kendi yerellerindeki yaşam kalitesini yükseltmelerine destek olmak amacıyla uygulanan bir gençlik çalışması modelinin adıdır. Bu çerçevede bir gençlik grubu, gönüllü olarak bir mahalle/ilçe veya şehirdeki gençlerin ihtiyaçlarına yönelik bir hibe programı tasarlıyor. Hibe programıyla ilgili duyurular yapıldıktan sonra basit bir başvuru süreci üzerinden gençlerin oluşturduğu grupların proje fikirleri finansal, içerik ve uygulama açılarından desteklenmeye başlıyor. Böylece hem gençlerin ilgili yereldeki toplumsal katılımlarını arttırmaya yönelik bir destek sağlanmış oluyor, hem de bu çalışmalarla yaşadıkları topluma olumlu katkılar yapmaları için bir imkan yaratılıyor. GençBank Türkiye dışında halen İngiltere, Almanya, İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Ermenistan, Hindistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Güney Afrika’da farklı kurumlar tarafından uygulanmaya devam ediyor. Farklı ülkelerdeki uygulamaları ile ile ilgili daha fazla bilgi almak için www.youthbankinternational.org  internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Türkiye’de ise, 2011 yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı yürütücülüğünde GençBank Projesi’nin pilot dönemi Samsun ve İstanbul’daki iki gençlik merkezinde başladı.

2011 - 2014 yılları arasında 13 GençBank ekibi kuruldu ve bu ekipler toplamda 204 sosyal sorumluluk ve gençlik projesine hibe vererek hayata geçirilmesini sağladı. 

2015 yılı ile birlikte GençBank Programı’nın bir alt projesi olan Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ortaklığında Genç Fikirler Kız Yurtları Pilot Hibe Programı başladı. Bu proje ile ilgili daha fazla bilgiye buradan  ulaşabilirsiniz. 

GençBank programında, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gençlik merkezleri ile ortak çalışılıyor. 2015’de faaliyet gösterilen yerler ve yerel paydaşların bilgisi şöyle:

Adıyaman GençBank (Adıyaman Gençlik Kültür Evi)

Batman GençBank  (Batman Gençlik Kültür Evi), 

Atakum GençBank (Samsun / Atakum Belediyesi, İğne Deliği Gençlik Merkezi)

Seferihisar GençBank (İzmir / Seferihisar Belediyesi) 

Tayf GençBank (İstanbul / Gençlik Çalışmaları Birimi, Sosyal Kuluçka Merkezi)

Kilis GençBank (Kilis Gençlik ve Kültür Evi)

Emirdağ GençBank (Afyon / Emirdağ Kaymakanlığı)

İzmit GençBank (İzmit Belediyesi, İz-Genç Birimi)

Aziziye GençBank (Erzurum / Aziziye Kaymakanlığı)

Tekkeköy GençBank (Samsun/Tekkeköy Belediyesi)

Antakya GençBank (Ali İsmail Korkmaz Vakfı)

Programın uluslararası ayağında ise 2012 yılında beri, TOG, Uluslararası GençBank Ağı’nın yürütücü ortağı olarak ülkeler arası işbirliğinin artması ise ilgili çalışmalar devam ediyor.  

GençBank Programı faaliyetlerini; web sitesi www.gencbank.org  ve ya facebook  / twitter  sayfalarından takip edebilirsiniz. 

GençBank C.S. Mott Vakfı ve Qualcomm Vakfı tarafından desteklenmektedir. GençBank Programı, TOG’un Projeler Departmanı altında yürütülüyor. Daha fazla bilgi için Emine Kaya  ve ya Can Ercebe  ile iletişime geçebilirsiniz.  

GençBank’ın 2013 yılı faaliyet raporlarına buradan , 

Yerel Kurumlar için Rehber Kitap’ın internet ortamındaki versiyonuna da buradan  ulaşabilirsiniz.

E-Bülten Arşivi için tıklayınız.  


GençBank Programı

Bir gencin hayatını değiştirmek için küçük bir destek yeter, bizimle iletişime geçin.