TOG

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya

Ana Sayfa Çalışmalarımız Uluslararası İmkanlar

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, iki ülke arasında öğrenci ve gençlik değişimlerini yoğunlaştırmayı hedeflemektedir. Somut programlarla ve mevcut girişimleri ön plana çıkararak Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya karşılıklı değişim olanaklarını arttırmayı ve iki ülkenin birbirine yakınlaşarak ilişkilerin daha da güçlenmesini amaçlamaktadır. TOG, Gençlik Köprüsünün Türkiye Ofisini yürütmektedir. Gençlik Köprüsü’nün Almanya Program Ofisi Düsseldorf’da bulunmaktadır.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, Türkiye ve Almanya’da bulunan sivil toplum ve kamuda bulunan ortaklarla işbirliği içerisinde, değişim programlarına katılan gençlerin sayısını arttırmayı, bilgi toplayarak paylaşmayı, ağları güçlendirmeyi, Türkiye-Almanya arasındaki değişim programlarının kamusal görünürlüğünü arttırmayı ve ilave teşvik fonları tahsis etmeyi amaçlamaktadır.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, Stiftung Mercator’un bir girişimidir. Bu girişim, 2012 yılında kamu yararına faaliyet gösteren bir kurum olarak Almanya’da tescil edilmiş ve 2013 yılının Ağustos ayında faaliyetlerine başlamıştır. Gençlik Köprüsü ayrıca proje teşvikleri çerçevesinde Almanya Dışişleri Bakanlığı ile Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve ve Gençlik Bakanlığı gibi kurumlar tarafından da desteklenmektedir.

  • İki ülke arasındaki gençlik ve öğrenci değişimleriyle ilgili bilgilendirme platformu olmak,
  • Türkiye-Almanya gençlik ve öğrenci değişimleri için kurumlara hibe desteği vermek,
  • İki ülkeden gençleri ve uzmanları buluşturarak ağ kurmalarını sağlamak,
  • Çeşitli araştırma ve toplantılar yoluyla savunuculuk faaliyetleri yürütmek.

Kurumlar, Gençlik Köprüsü veri tabanına kaydolarak projeleri için Almanya'dan ortak bulabilir ve online olarak hibe başvurusunda bulunabilirler. Bireyler ise veri tabanına kaydolarak Almanya ve Türkiye arasında var olan değişim programlarından haberdar olabilirler.

Facebook sayfamız için tıklayabilirsiniz.   

Veri tabanına üye olmak için tıklayın. 

Gençlik Köprüsü hakkında detaylı bilgi  için tıklayın. 

Sorularınız için Gençlik Köprüsü Türkiye Program Ofisi ile iletişime  geçebilirsiniz. Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya

Bir gencin hayatını değiştirmek için küçük bir destek yeter, bizimle iletişime geçin.