NE YAPAR?

2002 yılında kurulan Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), “Gençlerin öncülüğünde, yetişkinlerin rehberliğinde” prensibiyle hareket eder ve gençlere sosyal sorumluluk eğitimleri vererek toplumsal sorunlara çözüm üreten projeler gerçekleştirmeleri için alan yaratır.

NEDEN?

Gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaç edinen TOG, gençlerin toplumsal ve çevresel sorunlara çözüm üretecek potansiyelleri ve enerjileri olduğuna inanır. Potansiyelleri fark edilip yetenekleri ve enerjileri doğru yönde desteklenen gençlerin toplumu iyileştireceğini bilir ve gençliğin gücüne güvenir.

NASIL?

Türkiye’nin tüm illerindeki üniversitelerde öğrenci kulübü, topluluğu veya grubu olarak bir araya gelen Toplum Gönüllüsü gençler; her yıl çocuk haklarından kültür sanata, engelli farkındalığından sağlığa, hayvan haklarından sürdürülebilir yaşama kadar birçok temada projeler üreterek sosyal fayda yaratan çalışmalar gerçekleştirirler. TOG, gençlere sosyal sorumluluk eğitimleri verir ve projelerini hayata geçirmeleri için onları destekler.​ Ayrıca burs ve mentorluk desteği sunar. ​

TOG İLKELERİ

FARKLILIKLARA SAYGI

Farklılıkların toplumsal bir zenginlik olduğunu bilerek, eşitlik bilinciyle, ekiple birlikte toplumsal sorunların çözümü için çalışmak.

YAŞAM BOYU ÖĞRENME

Yeniliğe, geri bildirime, değişime ve sürekli gelişime açık olmak.

ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK

Yapılan çalışmaları ve içeriklerini, tecrübeleri, bilgi birikimini, süreçleri, bağışların ve bütçenin nasıl kullanıldığını, maddi ve manevi çıktıları, açık, net, anlaşılabilir bir şekilde tüm paydaşlarla paylaşma kültürü.

EKİP ÇALIŞMASI

Sorunları birlikte tespit etmek, çalışmalardaki sorumlulukları birlikte planlamak, yürütmek, düzenli bilgi aktarımında ve geri bildirimde bulunmak, “hepimiz için, hep birlikte” anlayışını sahiplenmek.

YEREL KATILIM

Yereldeki ihtiyaçları belirlemek, yörede yaşayanlara temas ederek, olabildiğince geniş bir paydaş yelpazesi ile projelere ve kaynak desteğine katılımlarını teşvik etmek. Yereldeki insanların farkındalık düzeylerini arttırarak projelerin sürdürülebilirliğini ve sahiplenilmesini sağlamak.

GİRİŞİMCİLİK

Harekete geçmek. İnisiyatif almak. Projelerini toplumsal, ekonomik ve çevresel boyutlarını bir bütün olarak gözeterek hayata geçirmek.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ

KONSEYLER,PROJELER

GENÇLERLE İYİLİK

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TOG

2002

Toplum Gönüllüleri Vakfı kuruluyor!

Toplum Gönüllüleri Vakfı kuruluyor!

Vakıf henüz resmi olarak kurulmadan gerçekleşen I. Gençlik Konseyi‘ne 18 ilden, 25 üniversiteden 60 genç katıldı. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde 29 Aralık 2002’de kuruldu.

İlk TOGSes bir sayfa olarak yayınlandı.

 İlk TOG Atak‘ta Toplum Gönüllüsü gençler Eskişehir’de bir köy okulunun fiziksel şartlarını iyileştirirken bu büyük gençlik hareketinin ilk adımlarını atıyordu.

2003

Gençlerin Sesi Gençlik Konseyleri’nde Yükseliyor!

 

TOG Gençlik Konseyleri gelenekselleşti. Her konseye bir TOG topluluğu ev sahipliği yapmaya başladı.

 

I. Saha İhtiyaç Belirleme Toplantısı’na katılan gençlerin dile getirdiği eğitim ihtiyacı sonrası Anahtar Eğitimleri fikri ortaya çıktı.

 

TOG Saha Departmanı kuruldu. Samsun İğne Deliği Gençlik Merkezi açıldı.

 

TOG Ofis Kavacık’tan Altunizade’ye taşındı.

2004

Gençler ”5 Anahtar” ile güçleniyor!

Gençler ”5 Anahtar” ile güçleniyor!

Sarı Anahtar TOG Oryantasyonu ve Beyaz Anahtar’ın da eklenmesi ile 5 Anahtar Sistemi’ne geçildi.

Ankara Koordinasyon Merkezi açıldı.

İlk Dönemsel Yaz Projesi, Ağrı Doğubeyazıt’ta gerçekleştirildi.

 Demokrasi ve Haklarımız Programı ile İnsan Hakları Eğitimleri başladı.

İlk uluslararası proje gerçekleştirildi.

İyi Kalpler Dükkanı açıldı.

2005

Gençler Yönetim Kurulu’nda!

TOG 5. Gençlik Konseyi’nde gençler tarafından gerçekleştirilen sıralama ile 8 Toplum Gönüllüsü genç ilk kez yönetim kuruluna girdi. Bu uygulama gelenekselleştirilerek gençlerin katılımına dair yeni bir mekanizma oluşturuldu.

”Kitap Okuyoruz” ile birçok şehirde ilk eş zamanlı etkinlik gerçekleştirildi.

Eğitmenler, I. Anahtar Tazeleme Toplantısı‘nda buluştu.

Organizasyon Yönetimi Eğitimleri gerçekleştirildi.

TOG Eğitim Departmanı kuruldu.

2006

Gençler Birbirlerinden Öğreniyor!

 

Bölgesel İhtiyaç Belirleme Toplantıları gerçekleştirildi.  Birbirine yakın şehirlerdeki gençler bu toplantılarda bir araya gelerek çalışmalarına dair paylaşımlarda bulundu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve TOG iş birliği ile üniversitede Gençlik Çalışmaları Birimi kuruldu.

TOG Projeler Departmanı kuruldu. Ağ projeleri bu departman tarafından koordine edilmeye başlandı. Küçük Adımlar Büyük Yarınlar (KABY) Projesi başladı.

2007

Gençler Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyor!

Gençler Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyor!

4.Saha İhtiyaç Belirleme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemeye yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları gençler tarafından önerildi ve kabul edildi.

1.Koordinasyon Toplantısı‘nda bir araya gelen koordinatörler başlayacak yeni dönemin daha sağlıklı işlemesi için fikir alışverişinde bulundu.

Yaşayan Kütüphane Projesi ilk kez gerçekleştirildi.

İlk TOG Bazar etkinliği TOG Sosyal Komite üyeleri tarafından organize edildi.

Gençlik ve Sosyal Haklar Projesi başladı. Hayat Zor! kutu oyunu Sosyal Haklar Kıraathaneleri’nde yaygınlaştırıldı.

2008

Toplum Gönüllüsü Gençler Değişiyor ve Değişim Yaratıyor!

 

3.Koordinasyon Toplantısı’nda TOG Gençlik Konseyleri’nin temalı olarak yapılması ve yılın temasının gençler tarafından belirlenmesi kararı alındı.

Eğitim Sorumlularının deneyimlerini birbirleriyle paylaşabilecekleri, birbirlerinden öğrenebilecekleri ilk Eğitim Sorumluları Toplantısı gerçekleşti.

11. Gençlik Konseyi’nde senato gençlerin aldığı kararla kaldırıldı.

”Zamanı Bükmek” kişisel gelişim eğitimleri yapıldı.

Gençlik Araştırmaları ve Sosyal İlişkiler (GASİ) Departmanı kuruldu.

Küresel İlişkiler Departmanı kuruldu.