tog loader

TOG Afet Koordinasyon ekibi sahada!

Toplum Gönüllüsü gençler kurucu üyesi olduğumuz Afet Platformu üyesi diğer STK’larla birlikte afet bölgelerinde ihtiyaçlara yanıt veriyor.

2003 yılında Bingöl’de gerçekleşen depremin ardından “Bingöllüyüz Bin Gönüllüyüz” diyerek yola çıkan Toplum Gönüllüsü gençler o günden bugüne kadar ülkemizde gerçekleşen afetlerden sonra saha çıkarak afetin yaralarını sarmak için çalışıyor.

Destek Merkezleri Etkinlik Takvimi

Toplum Gönüllüsü gençlerin aktif olarak yer aldığı afetler:

Mayıs 2003 Bingöl Depremi
Ekim 2011 Van Depremi
Ocak 2020 Elazığ Depremi
Ekim 2020 İzmir Depremi
Ağustos 2021 Batı Karadeniz Sel
Eylül 2022 Marmaris Yangını
Afet Çalışmaları

6 Şubat 2023 Pazarcık Depremi

6 Şubat’ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 10 ilimizi etkileyen deprem hepimizi derinden etkiledi. Çok sayıda binanın yıkıldığı ve kayıpların yaşandığı depremin ardından yüzlerce Toplum Gönüllüsü genç, depremin yaralarını sarmak için harekete geçti. Depremin hemen ardından Afet Platformu ile birlikte açtığımız gönüllü başvurusuna birkaç saat içerisinde “Ben de afetin izlerini silmek için gönüllüyüm” diyen 60 bine yakın kişi başvurdu. 
Depremin yaşandığı günden bu yana toplamda 4 binden fazla gönüllü; yardım tırlarının yanaştığı Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’te tır indirme, tasnif ve paketleme çalışmalarına destek oldu.

Toplum Gönüllüsü gençler yalnızca afet bölgesinde değil, kendi yerellerinde ki yardım toplama merkezlerinde de sorumluluk alarak yardım kolilerinin doğru bir şekilde yapılmasına destek oldu. Pek çok belediye ve özel kuruluşun yardım toplama merkezlerine gönüllü yönlendirdik.

Desteklerimiz deprem bölgesine ulaşıyor

Desteklerimiz deprem bölgesine ulaşıyor

Afet sonrası toparlanma süreci için sürdürülebilir projeleri hayata geçirmeye de hazırlanan TOG; şeffaflık ilkesi gereği kurumsal ve bireysel bağışçılarının katkılarıyla bölgeye gönderdiği yardımları şöyle sıralıyor: konteyner tuvalet, banyo, jeneratör ve jeneratör yakıtı, endüstriyel soba, termal çadır, kamp yatağı, uyku tulumu, tekstil malzemesi, sağlık ve hijyen malzemeleri.  Ayrıca malzeme dağıtımı için 2 kamyonet Hatay’daki depoya tahsis edildi. 

Çocuklarla atölyeler yapıyorlar, liseli öğrencilere ders anlatıyorlar

Çocuklarla atölyeler yapıyorlar, liseli öğrencilere ders anlatıyorlar

Deprem bölgesinde afetten etkilenen çocukların ve gençlerin; sosyal ve psikolojik olarak iyileşme sürecine katkıda bulunmak için TOG Destek Merkezlerini hayata geçirmeye başladık. Kahramanmaraş Elbistan’da çadır kurularak başlayan Destek Merkezlerini yakın zamanda iş birliğiyle prefabrik bir yapıya taşımayı amaçlıyoruz. Kurulan çadırda; gençlerin oluşturduğu “Öğrencim Olur Musun” projesi ekibi lise ve üniversiteye hazırlık öğrencilerine ihtiyaç duydukları konularda ders anlatıyor. “Bayer Genç Bilim Elçileri” proje ekibi deneylerle çocuklara bilimi sevdiriyor, “Gökyüzü Kadar Oyun” ekibi de çocuklarla oyun oynayarak onların iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Gençler geçen haftadan bu yana 150’den fazla çocukla atölyeler gerçekleştirdi.

Afet Burs Fonunu oluşturduk

Afet Burs Fonunu oluşturduk

Depremden etkilenen gençlerin eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla oluşturduğumuz Afet Burs Fonu’nu farklı iş birliği modellerimizle büyütmeye devam ediyoruz. 

Fon kapsamında şimdiye kadar GSK, Oggusto, Spotify, Cream Co, Elidor, Mudo, Paribu, Akasya, Loreal ve HSBC'nin destekleriyle 621 gence ulaştık. Amacımız 1.000 gence minimum 12 ay boyunca burs desteği vermek.