REHBERLİK PROGRAMLARI

2019 yılında İstanbul’da 190 mentor ve 194 mentiyle proje devam etmektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak gençlik destek çalışmaları kapsamında 2003 yılından bugüne hem maddi desteğe ihtiyacı olan gençlere eğitim bursu desteği, hem de gençleri sosyal ve mesleki anlamda güçlendirmeye yönelik mentorluk ve staj olanakları sağlıyoruz. 2018 yılında 128 genç ve 124 yetişkin gönüllü, Rehberlik Projesi’nde yer almış, şimdiye kadar 750 gence mentorluk desteği sağlanmıştır.

TOG Rehberlik

 

TOG Rehberlik, Toplum Gönüllüsü gençlerle onları desteklemek isteyen yetişkin gönüllüleri bir araya getiren bir mentorluk projesidir.

 

Çalışma hayatına dahil olmuş, gençlerle diyaloğa açık yetişkin gönüllülerimiz, TOG’lu gençlere mentorluk yaparak; onların sosyal ve mesleki yaşamlarıyla ilgili soru işaretlerini gidermelerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda TOG’lu gençler de tersine mentorluk yoluyla yetişkin gönüllülere TOG’da deneyimledikleri sosyal sorumluluk çalışmalarını aktarmaktadırlar.

 

Bugün itibariyle 190 mentor ve 194 mentiyle projeye devam edilmektedir. Mentorler, proje kapsamında yapılan mentorluk eğitimleri ve toplantılarına katılarak sivil alanı daha yakından tanıma fırsatı bulmakta, aynı zamanda vakfın mentorluk yaklaşımıyla ilgili oryantasyon almaktadırlar.

 

Ayrıca sene içerisinde TOG Rehberlik kapsamında düzenlenen çeşitli sosyal etkinliklerle tüm mentor ve mentiler bir araya gelmekte ve deneyimlerini paylaşmaktadırlar.

 

Rehberlik broşürünü incelemek için tıklayabilir ayrıntılı bilgi almak için  [email protected] adresine e posta iletebilirsiniz.

 

TOG Rehberlik projesine mentor olarak dahil olmak için formu doldurabilirsiniz.

Geleceğe Yön Ver Projesi

 

Geleceğe Yön Ver projesi, HSBC gönüllülerinin eğitim ve iş hayatında edindikleri bilgi, beceri ve deneyimleri Toplum Gönüllüsü gençler ile paylaşmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir mentorluk projesidir. Mayıs 2017’de başlayan proje kapsamında, gençlerin sosyal becerilerini geliştirmeleri ve çalışma hayatına geçişlerini kolaylaştırmaları hedeflenmiştir. Aynı zamanda gönüllü gençlerin TOG’da deneyimledikleri sosyal sorumluluk çalışmalarını aktararak yetişkinlerin sivil alana dair farkındalıklarının artırılmasını amaçlanmıştır.

 

2017 Mayıs ayında başlayan ve İstanbul, Ankara, İzmir’de yürütülen projenin ilk ayağında, projeye gönüllü olarak başvuran Toplum Gönüllüsü gençler ve HSBC çalışanları 9 ay boyunca birebir mentorluk görüşmeleri gerçekleştirerek toplamda 720 saat gönüllülük yapmışlardır.

 

Proje katılımcısı yetişkin ve gençler mentorluk görüşmelerinin yanı sıra sosyal sorumluluk etkinliklerine de katılmışlardır. Gerçekleştirilen sosyal sorumluluk etkinliklerinde Sultanbeyli ve Nurtepe’de bulunan 2 ilk öğretim okulunun fiziksel şartlarının iyileştirilmiş ve Turkcell Diyalog Müzesi’nde yer alan Karanlıkta Diyalog ve Sessizlikte Diyalog Sergileri’nin ziyaret edilmiştir.

 

Proje kapsamında gençler, sosyal becerilerinin geliştirilmesi amacıyla hem mentorluk görüşmeleri hem de yıl içerisinde gerçekleştirilen Sosyal Beceri Atölyeleri’yle desteklenmiştir. Stres ve Kriz Yönetimi, Eleştirel Düşünme ve Değişim ve Kişisel Marka Oluşturma başlıklarında gerçekleştirilen atölyeler gençlerin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmiştir.

 

Sosyal ve profesyonel desteğin yanı sıra mentiler arasından belirlenen 30 gence 1 yıllık burs desteği sağlanmıştır. Burs başvurularının değerlendirilmesi, Burs Komitesi tarafından belirlenen kriterlere göre – akademik başarı, maddi gelir, sosyal başarı ve gönüllülük durumu –  yapılmıştır.

Staj Programı

 

Toplum Gönüllüsü gençlerin istihdam edilebilirliğine katkı sunmak ve çalışma hayatına geçişini kolaylaştırmak amacıyla destek programları bünyesinde staj programı yürütülmektedir. Bu program kapsamında destekçi kurumlardaki staj pozisyonları gençlere duyurulmakta ve gençlere staj olanağı sağlanması için aracı olunmaktadır.Bu program kapsamında 25 gence destek sağlanmıştır. 

 

TOG Rehberlik projesine mentor olarak dahil olmak için formu doldurabilirsiniz.

DİĞER GENÇLİK DESTEK FAALİYETLERİ

BURS PROGRAMLARI

2017 - 2018 döneminde toplam 1111 öğrencimiz burs olanağından yararlanmıştır.

DEVAMINI OKU

REHBERLİK PROGRAMLARI

2018 yılında İstanbul’da 166 mentor ve 170 mentiyle proje devam etmektedir.

DEVAMINI OKU