Akkök Holding İskenderun Destek Merkezi 18 Eylül 2023

Akkök Holding’in Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle İskenderun’a Destek Merkezi Akkök Holding’in Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle İskenderun’da depremden etkilenen vatandaşlar için kurduğu Destek Merkezi’nin resmi açılışı, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın katılımlarıyla gerçekleşti. Destek merkezi, depremden etkilenen 6-23 yaş grubundaki çocuk ile gençleri, özel olarak tasarlanmış atölyelerde bir araya getirmeyi ve afet sonrası yaşadıkları travmaları azaltmayı hedefliyor.  

Akkök Holding, 6 Şubat’ta yaşanan depremin yaralarını bir nebze de olsa sarabilmek için Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliği ile İskenderun’da kurduğu destek merkezi geçtiğimiz eylül ayında kapılarını açtı. En az 2 yıl boyunca çocuk, ergen ve gençlere sosyal ve duygusal destek programlarının olacağı merkezin resmi açılışı, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Akkök Holding ve TOG yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. 

KOTASYON KONUŞMA SIRASINDA REVİZE EDİLEBLİR ya da mümkünse önden onay alınabilir: Merkezin açılışında bir konuşma yapan Hatay Valisi Mustafa Masatlı, “Akkök Holding ve TOG işbirliği ile açılışını gerçekleştirdiğimiz Destek Merkezi’nde gerçekleştirilecek projeler ile vatandaşlarımıza fayda sağlayacaktır. Çocukları ve gençleri kucaklayan, onların eğitim ve psikolojik destek almalarına imkan sağlayacak bu merkezlerle yaralarımızı daha hızlı saracağımıza inanıyorum. Desteklerinden ötürü Akkök Holding ve TOG’a teşekkür ediyoruz. Bu tarz projelerin her biri, toplumsal bağları güçlendirerek örnek teşkil ediyor” dedi. Açılışın ardından Vali Masatlı, çocuklar ve gençler ile atölye çalışmalarına katıldı.  

Hedef binlerce çocuk ve yetişkin 

6-23 yaş grubundaki çocuk, ergen ve gençlerin yaşamla ilişkilerini güçlendirmeleri için çeşitli etkinlik, atölye ve uygulamaların gerçekleşeceği Destek Merkezi, U şeklinde 360 metrekarelik bir alana kuruldu. Hali hazırda konteyner kentlerde yaşayan çocukların ve gençlerin ders çalışacak bir alanlarının olmamasını da göz önünde bulunduran İskenderun’daki Destek Merkezi’nde çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin aynı anda kullanabileceği atölye alanları, ders çalışabilecekleri kütüphaneler ve oyun alanları bulunuyor.  

Sosyal ve duygusal destek 

İskenderun Destek Merkezi, gençler, çocuklar ve yetişkinlere yönelik sosyal ve duygusal destek çalışmaları sunacak. Çocuklar için, merkezde oyunlar ve çeşitli atölye çalışmaları, okul destek programları, workshoplar, sinema günleri gibi etkinlikler düzenlenecek. Yetişkinlere yönelik olarak ise toplumsal cinsiyet eşitliği atölyeleri, sağlık ve öz bakım seminerleri ve sosyal yetkinlikleri artıracak eğitimler sunulacak. 

Çalışanlar özenle seçildi 

Dil bariyerinin ortadan kaldırılması planlanan merkezde, proje danışmanları daha önce deprem ve afet deneyimi yaşamış ve alanında uzmanlaşmış bireyler arasından seçildi.  Bulunduğu konteyner kentte 930, yanındaki konteyner kentte yaklaşık 1.000 kişi bulunuyor. Hedef kitlesi tüm konteyner kent sakinleri olduğu için en az 2.000 kişinin kullanımına sunmak planlanıyor. Şu anda her ay çocuk, genç ve kadın olmak üzere 1500 kişi düzenli olarak kullanıyor. 18 Eylül – 1 Kasım tarihleri arasında Akkök Destek Merkezinde 2.777 kişi etkinliklerden faydalandı.