Toplum Gönüllüleri Vakfı Afet Bursu Basın Bülteni 28 Kasım 2023

TOG AFET BÖLGESİNDEKİ GENÇLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLİYOR! 

Her yıl 1.500’den fazla gence burs desteği veren Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Afet Burs Fonu’yla deprem bölgesindeki gençlerin 1 yıl boyunca eğitimlerini destekleyecek.  

2002 yılından bu yana burs ve mentorluk programlarıyla gençleri güçlendiren ve onların Türkiye’nin dört bir köşesindeki sosyal sorumluluk projelerini destekleyen Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) 6 Şubat’ta gerçekleşen depremin ardından harekete geçti. Bugüne kadar 100’den fazla burs fonuyla 10 binden fazla genci destekleyen vakıf, Afet Burs Fonu’nu kurarak deprem bölgesindeki üniversiteli gençlerin gelecek hayallerine katkı sağlamayı amaçlıyor.  

Gençler yıl boyunca desteklenecek 

21 yıldır gençleri güçlendirmeyi amaç edinen Toplum Gönüllüleri Vakfı, afet bölgesindeki gençlerin yalnızca eğitimlerini değil, hayata tutunmalarını da desteklemeyi amaçlıyor. Bu sebeple gençler Afet Burs Fonu’ndan okul dönemi süresince değil, yıl boyunca yararlanabilecek. Fonu büyüterek daha fazla gence ulaşmayı hedefleyen TOG, eğitime inanan üniversiteli gençleri desteklemek isteyen herkesi katkı sağlamaya davet ediyor.  

Deprem bölgesinde geçen bir ay 

TOG; depremin hemen ardından afet bölgesindeki acil kodlu ihtiyaçlara destek olurken aynı zamanda gönüllü koordinasyonunu sağlamaya da devam ediyor. 6 Şubat’tan bugüne kadar Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’te yardım tırlarının yanaştığı depolarda 3 binden fazla Toplum Gönüllüsü gönderilen yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağladı. Vakıf, sahadaki ihtiyaca göre düzenli olarak afet bölgesine gönüllü yönlendirmeye devam ediyor.  

Afet sonrası toparlanma süreci için sürdürülebilir projeleri hayata geçirmeye de hazırlanan TOG; şeffaflık ilkesi gereği kurumsal ve bireysel bağışçılarının katkılarıyla bölgeye gönderdiği yardımları şöyle sıralıyor: konteyner tuvalet, banyo, jeneratör ve jeneratör yakıtı, endüstriyel soba, termal çadır, kamp yatağı, uyku tulumu, tekstil malzemesi, sağlık ve hijyen malzemeleri.  Ayrıca malzeme dağıtımı için 2 kamyonet Hatay’daki depoya tahsis edildi. 

Çocuklarla atölyeler yapıyorlar, liseli öğrencilere ders anlatıyorlar 

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde TOG’un çadırı bulunuyor. Bu çadırlarda Toplum Gönüllüsü gençler projelerini gerçekleştiriyorlar. Gençlerin oluşturduğu “Öğrencim Olur Musun?” projesi ekibi lise ve üniversiteye hazırlık öğrencilerine ihtiyaç duydukları konularda ders anlatıyor.  “Gökyüzü Kadar Oyun” projesi ekibi de çocuklarla oyun oynayarak, çeşitli atölyeler ve eğlenceli deneyler yaparak onların iyileşme sürecine katkı sağlıyor. 

Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “6 Şubat’ta gerçekleşen deprem hepimizi derinden sarstı. Geçtiğimiz bir ayda  Toplum Gönüllüsü gençler sahadaydı ve daha uzun süre yardım çalışmalarına devam edecekler. Bununla birlikte TOG olarak,  gençleri güçlendirmek için bölgede sürdürülebilir ve yaşayanların iyi olma hallerini desteklemeye  yönelik projelere de odaklandık. Oluşturduğumuz Afet Burs Fonuyla da depremden etkilenen gençlerin eğitim ve gelecek hayallerine destek olmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra gençlerin afet bölgesinde hayata geçireceği sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlamaya ve bölgedeki gönüllü ihtiyacını karşılamaya da devam edeceğiz.”