Akbank Güzel Yarınlar Hareketi  Basın Bülteni 15 Kasım 2023

Akbank Güzel Yarınlar Hareketi  

Afet Bölgesinde Gençleri Geleceğe Hazırlıyor 

Akbank Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle, afet bölgesinde sosyal iyileşme için başlattığı Akbank Güzel Yarınlar Hareketi ile gençlerin yanında. 5 farklı kentte gençlere yeni yüzyıl yetkinlikleri kazandıracak olan girişim, Adıyaman’da başlattığı ilk çalışmalarda bini aşkın genci bilim, teknoloji ve sanatla buluşturdu.   

Akbank ve Toplum Gönüllüleri Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği Akbank Güzel Yarınlar Hareketi kapsamında bir yıllık süreçte beş bin gence ulaşılması hedefleniyor. Böylece ailelerin ve toplumun da dönüşümüyle güçlü ve sağlıklı bir geleceğin inşa edilmesi hedefleniyor.  

75 yıldır Türkiye’nin gelişimine hizmet eden Akbank, Cumhuriyet’in 100. yılında yaşanan büyük deprem afetinin ardından bölge halkı için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda finansal ve toplumsal iyileşmeyi önceliklendiren Akbank, gençler için başlattığı Akbank Güzel Yarınlar Hareketi ile bölgede parlak bir gelecek için çalışıyor. 

Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliğinde yürütülen çalışmalarla depremden en fazla etkilenen 5 ildeki gençlere bilim, sanat ve teknolojiden ilham alabilecekleri, yeni nesil yetenekler kazanabilecekleri ve psikososyal destek alabilecekleri gezici bir merkez sunuluyor. Bir yıl boyunca 5 kenti gezecek olan bu merkez aracılığıyla beş bin gence ulaşılması hedefleniyor. Akbank Güzel Yarınlar Hareketi’nde Akbanklı uzmanların ve Toplum Gönüllüsü gençlerin yanı sıra Akbank Gençlik Akademisi, Akbank Sanat ve Şehrin İyi Hali gönüllüleri de yer alıyor. Böylece güçlü bir iş birliğiyle gençler destekleniyor ve geleceğe hazırlanıyor.  

Eylül ayında Adıyaman’da başlatılan çalışmalarla ilk bir aylık süreçte bini aşkın genç kodlama eğitimlerinden fotoğrafçılığa pek çok farklı eğitim ve atölyeye katılma fırsatı yakaladı. Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç, TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, Akbanklı Deneyimi ve Akbank Akademi Başkanı Selda Özçalık ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı da gezici merkezi ziyaret ederek gençlerle bir araya geldiler.   

“Sürdürülebilir bir gelecek gençlerimizin desteklenmesiyle mümkün” 

Akbank Güzel Yarınlar Hareketi gezici merkezinin Adıyaman’da başlayan çalışmalarının Türkiye’nin sürdürülebilir geleceği için önem taşıdığını belirten Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç; “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını inşa ettiğimiz bu günlerde istisnasız tüm gençlerimizin sağlıklı bir destek mekanizmasına ve yeni nesil yetkinliklere sahip olması kritik bir önem taşıyor. Bu doğrultuda yaşadığımız büyük afetin ardından başlattığımız seferberliği Akbank Güzel Yarınlar Hareketi ile sürdürüyor, bölge halkına sunduğumuz sosyal ve finansal destekleri güçlendiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki gençlerimizin sanatla, bilimle ve teknolojiyle iç içe geleceklerini şekillendirmeleri sadece onlar için değil, bölgemizin ve ülkemizin gelişimi için de önem taşıyor. Bu kapsamda; Akbank, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Akbank Sanat, Akbank Gençlik Akademi ve Şehrin İyi Hali büyük bir güç birliği içinde bölgedeki gençlerimizin yanında yer alıyor ve sürdürülebilir geleceğin temellerini inşa ediyor” dedi. 

Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı: “TOG olarak 21 yıldır gençlerin potansiyeline ve enerjisine güveniyor, değişimin gençlerle olacağına inanıyoruz. Bu yüzden burs ve mentorluk programlarıyla gençleri güçlendirerek, onların kendi yerellerinde gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerini destekliyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız afet, gençlerin var olan ihtiyaçlarının daha da artmasına neden oldu. Afetin ardından gençleri desteklemek amacıyla burs fonu oluşturduk ve şimdi de açtığımız Destek Merkezleriyle onların güçlenmesine katkıda bulunuyoruz. Bir yıl boyunca afetin sarstığı beş şehri dolaşacak olan Gezici Destek Merkezimiz Adıyaman’da faaliyetlerine başladı. Amacımız başta gençler olmak üzere depremden etkilenen herkesi güçlendirerek, afetin yarattığı olumsuz etkileri hafifletmek. Dayanışmaya ve gençlere olan inancıyla bu projede yanımızda olan Akbank’a teşekkür ederiz. Güzel Yarınlar Hareketi’nin gençler ve hepimiz için güzellikler getirmesini temenni ederim. “ 

Gençler bugünü dönüştürüyor, geleceği şekillendiriyor 

Yaşanan büyük afetin ardından eğitime erişimde engellerle karşılaşan bölge gençleri, hızla değişen yeni nesil mesleklere hazırlanmakta güçlük çekiyor.  

Akbank’ın sürdürülebilir gelecek vizyonu doğrultusunda tasarladığı Akbank Güzel Yarınlar Hareketi gençlerin bu ihtiyaçlarına yanıt sunmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya’da gençlere hem gelişim hem de psikososyal destek olanakları sunuluyor.  

Akbank Güzel Yarınlar Hareketi’nde Akbank Gençlik Akademisi, gençleri kariyerlerini şekillendirmeler için Yetkinliğe Giriş Programları kapsamında yer alan 101 buluşmaları ile destekliyor. Bu kapsamda gençler siber güvenlik, bulut teknolojileri, yapay zeka, metaverse, Web 3.0, veri bilimi gibi yeni nesil teknolojilerle tanışıyor. Aynı zamanda inovasyon, girişimcilik konularında deneyim kazanan gençler toplumsal cinsiyet eşitliği gibi sosyal konularda da buluşmalara katılıyor.  

Akbank Sanat uzmanları ise gençleri stop motion animasyon ve fotoğraf atölyeleri gibi interaktif etkinliklerle buluşturuyor. Böylece teknoloji ile yaratıcılıklarını geliştirebilecek fırsatlar sunuyor.  

Akbank’ın gençleri ilgi duydukları alanlarda gönüllülüğe teşvik eden girişimi Şehrin İyi Hali de bu çalışmalara katkı sağlıyor. Böylece Türkiye’nin dört bir yanından üniversiteli gençler afet bölgesindeki akranlarıyla buluşuyor ve birlikte güzel yarınları inşa etmek için çalışıyor.  

Akbank Gençlik Akademisi, her yıl binlerce gence ulaşıyor 

Akbank Güzel Yarınlar Hareketi kapsamında afet bölgesinde gençlerin yeni yetkinlikler kazanmasında rol alan Akbank Gençlik Akademisi, 2021 yılında kuruldu. Akademi, sunduğu gelişim programları ile Türkiye’nin dört bir yanından gençleri geleceğin mesleklerine hazırlamayı hedefliyor. Bu kapsamda ödüllü yarışmalar, eğitim ve mentorluk çalışmaları ve uzun soluklu gelişim programlarını hayata geçiriyor. Böylece toplumsal ve ekosistemsel dönüşüme hizmet ediyor.  

İnovasyon, girişimcilik, yapay zeka, sosyal etki gibi stratejik alanlarda gençlere bilgi ve deneyim kazanma fırsatları sunan Akbank Gençlik Akademisi, kuruluşundan bu yana 200’ün üzerinde üniversiteden yaklaşık 120 bin öğrenciye ulaştı. 

Akbank, finansal ve sosyal ihtiyaçlarında afet bölgesinin yanında 

Akbank, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından bölge için başlattığı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Afetin ilk döneminde gerçekleştirilen yardım çalışmalarına 650 milyon TL katkı sağlayan Akbank, 10 milyar TL değerinde bir finansman desteği ile de depremden etkilenen müşterilerinin finansal sağlıklarına kavuşması için çalışıyor. Aynı zamanda Akbank, Türkiye’nin ilk sosyal temalı sendikasyon kredisini hayata geçirerek depremden etkilenen dış ticaret işlemlerinin finansmanına 500 milyon dolar destek sundu.