BURS PROGRAMLARI

2017 - 2018 döneminde toplam 1111 öğrencimiz burs olanağından yararlanmıştır.

2003 yılında umutla ve heyecanla çıktığımız bu yolda, bireysel ve kurumsal destekçilerimizin katkılarıyla 6.903 gence burs olanağı sağladık. Ülkemizin dört bir yanında, geleceğe doğru güçlü adımlarla yol alan 5.682 gencin üniversite eğitimlerini tamamlayarak meslek hayatına atılmalarına destek olduk.

Eğitim hayatında başarılı, sosyal yönü kuvvetli ve gönüllülük potansiyeli olan üniversiteli gençlerimizin, maddi sıkıntı yaşamadan eğitimine devam etmesine aracı olduk. Bursiyerlerimizi, burs aldıkları süre boyunca TOG bünyesindeki faaliyetlere katılmaları ve gönüllülük temelinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları için teşvik ediyoruz. TOG’dan burs alan öğrenciler haftada en az 4 saat ya da ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalarda bulunuyor. Gençlerin bir yandan yaşadıkları topluma yarar sağlayacak sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını, bir yandan da bilgiye, teknolojiye ve yeniliklere ulaşmalarını hedefliyoruz.

BURS PROGRAMLARIMIZ

Toplum Gönüllüleri Vakfı

  • Eğitim hayatında başarılı Toplum Gönüllüsü gençlere yönelik Gençlik Bursları,
  • Sayısal bölümlerde okuyan, zor şartlar altında eğitimine devam etmeye çalışan kadın öğrencilere yönelik Kardelenler Bursu,
  • Soma faciasında yaralı ya da sağ kurtulan madencilerimizin bir nebze de olsa acılarını hafifletmek için kurulan Soma Madenci Çocukları Bursu,
  • Öğretmenlerimizin üniversiteli çocuklarına destek olmayı amaçlayan Öğretmen Çocukları Bursu ile binlerce gencin hikâyesine ortak olarak, hayallerini gerçekleştirmeleri için maddi destekte bulunmaktadır.

2017 yılında TOG Bursları’na 18.079 online başvuru yapılmıştır. Burs Komitesi tarafından gerçekleştirilen mülakatlara 458 aday davet edilmiş ve mülakatlar sonucunda 282 yeni öğrenciye burs olanağı sağlanmıştır. 2017 – 2018 döneminde toplam 1111 öğrencimiz burs olanağından yararlanmıştır.

 

Yönetim Kurulu üyeleri, bağışçılar ve yetişkin gönüllülerden oluşan Burs Komitemiz, burs başvuru ve mülakat döneminin organizasyonunda yer almış; Türkiye’nin 6 farklı ilinde gerçekleşen mülakatların başarıyla tamamlanması için gönüllü çalışmalar yapmıştır.

 

Toplum Gönüllüsü gençlerin başvuru yapabildiği Gençlik Bursları, toplam 155 bireysel bağışçı ve 14 kurumsal bağışçı tarafından desteklenmektedir. 2017 – 2018 döneminde 353 öğrenci bu fonlardan destek almıştır.

 

Turkcell’in desteğiyle 2013 yılından beri yürütülen Kardelenler Burs Fonu’ndan, Sayısal bölümlerde okuyan kadın öğrenciler yararlanabilmektedir. 2017 – 2018 döneminde 500 Kardelen, TOG aracılığıyla burs desteği almıştır.

 

Yüzlerce bağışçı kurum ve kişinin desteğiyle kurulan Soma Madenci Çocukları Bursları’na kazadan yaralı ve sağ kurtulan maden işçilerinin lise ve üniversite çağındaki yakınları başvurabilmektedir. Madenci yakını 95 genç fondan destek almaktadır.

 

Bağışçı kurum ve kişilerin kriterleri doğrultusunda oluşturulan diğer fonlardan üniversite çağında olan ve kriterleri karşılayan gençler yararlanmaktadır. Bu fonlardan 163 genç destek almaktadır.

Gençlik Bursları Başvuru Koşulları:

  1. a) Toplum Gönüllüsü olup ara sınıfta okuyan gençler için:Ara sınıf burslarına sadece Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinde yer almış Toplum Gönüllüsü gençler başvurabilir.
    b) Yeni kayıt yaptıranlar için: Başvuru tarihinden önce TOG’da gönüllülük yapmış olma şartı yoktur.

 

Başvuru Yöntemi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

  1. Başvurular internet üzerinden tog.org.tr adresine yapılır.
  2. Başvuru, internet üzerinden yapıldıktan sonra sistem tarafından oluşturulacak olan belli bir sıralama dâhilinde adayların bir kısmı mülakata davet edilir. Mülakatlar, Ekim ayında, burs başvuruları sistem tarafından kapandıktan sonra gerçekleşir. Mülakat sonrasında burs başvuru sonuçları adaylara e-posta yoluyla bildirilir.
  3. Mülakata davet edilmeyen adayların e-posta adresine bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

 

Burs Başvurularının Değerlendirilmesi:

Başvuru formları, önceden belirlenmiş kriterler ışığında internet üzerinden otomatik olarak puanlanmaktadır. Bu puanlamada, öğrencinin ikamet durumu, aylık gelir ve gideri, akademik sınıfı, fiziksel durumu; ebeveynlerin hayatta olup olmadıkları, sosyal güvenceleri, iş durumları; gönüllülük durumu, TOG projelerinde aktif olma durumu, akademik başarı durumu, sosyal başarı durumu gibi kriterler öncelikli olmaktadır. Yüksek puan alan ve mülakata davet edilen adayların, ihtiyaç durumları, akademik durumları, gönüllülük ve sosyal başarı durumları baz alınarak mülakat yapılır.

 

Şartlı burs programları ve başvuru kriterleri için burslar.tog.org.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

Burslarla ilgili herhangi bir sorunuz olduğu takdirde [email protected] adresine ulaşabilirsiniz.

 

2018-2019 dönemi burs başvurularınızı http://burs.tog.gen.tr bağlantısından yapabilirsiniz.

DİĞER GENÇLİK DESTEK FAALİYETLERİ

REHBERLİK PROGRAMLARI

2018 yılında İstanbul’da 166 mentor ve 170 mentiyle proje devam etmektedir.

DEVAMINI OKU

BURS PROGRAMLARI

2017 - 2018 döneminde toplam 1111 öğrencimiz burs olanağından yararlanmıştır.

DEVAMINI OKU