BURS PROGRAMLARI

2021-2022 burs başvuruları 6 Eylül - 20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecektir.

2003 yılında umutla ve heyecanla çıktığımız bu yolda, bireysel ve kurumsal destekçilerimizin katkılarıyla 9.483 kişiye burs olanağı sağladık. Ülkemizin dört bir yanında, geleceğe doğru güçlü adımlarla yol alan 5.875 gencin üniversite eğitimlerini tamamlayarak meslek hayatına atılmalarına destek olduk.

 

 

 

Eğitim hayatında başarılı, sosyal yönü kuvvetli ve gönüllülük potansiyeli olan üniversiteli gençlerin, maddi sıkıntı yaşamadan eğitimine devam etmesine aracı olduk. Bursiyerlerimizi, burs aldıkları süre boyunca TOG bünyesindeki faaliyetlere katılmaları ve gönüllülük temelinde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaları için teşvik ediyoruz. TOG’dan burs alan öğrenciler haftada en az 4 saat ya da ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalarda bulunuyor. Gençlerin bir yandan yaşadıkları topluma yarar sağlayacak sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını, bir yandan da bilgiye, teknolojiye ve yeniliklere ulaşmalarını hedefliyoruz.

BURS PROGRAMLARIMIZ

 

Toplum Gönüllüleri Vakfı

 

  • ING Türkiye işbirliğiyle beraber, Covid-19 nedeniyle işini kaybeden ebeveyni olan 7 – 24 yaş aralığından toplamda 1.147 gence yönelik TOG & ING Türkiye Covid-19 Destek Fonu,
  • Eğitim hayatında başarılı Toplum Gönüllüsü gençlere yönelik Gençlik Bursları,
  • Sayısal bölümlerde okuyan, zor şartlar altında eğitimine devam etmeye çalışan kadın öğrencilere yönelik Kardelenler Bursu,
  • Soma faciasında yaralı ya da sağ kurtulan madencilerimizin bir nebze de olsa acılarını hafifletmek için kurulan Soma Madenci Çocukları Bursu,
  • Öğretmenlerimizin üniversiteli çocuklarına destek olmayı amaçlayan Öğretmen Çocukları Bursu ile binlerce gencin hikâyesine ortak olarak, hayallerini gerçekleştirmeleri için maddi destekte bulunmaktadır.

 

 

2019-2020 dönemi için TOG Bursları’na 10.372 online başvuru yapılmıştır. Burs Komitesi tarafından gerçekleştirilen mülakatlara 406 aday davet edilmiş ve mülakatlar sonucunda 220 yeni öğrenciye burs olanağı sağlanmıştır. 2019 – 2020 döneminde toplam 2.197 öğrenci burs olanağından yararlanmaktadır.

 

 

 

Yönetim Kurulu üyeleri, bağışçılar ve yetişkin gönüllülerden oluşan Burs Komitemiz, burs başvuru ve mülakat döneminin organizasyonunda yer almış; Türkiye’nin 7 farklı ilinde gerçekleşen mülakatların başarıyla tamamlanması için gönüllü çalışmalar yapmıştır.

 

 

 

Gençlik Burs Programı, toplam 1.690 bireysel bağışçı ve 14 kurumsal bağışçı tarafından desteklenmektedir. 2019 – 2020 döneminde 389 öğrenci bu fonlardan destek almaktadır.

 

 

 

Turkcell’in desteğiyle 2013 yılından beri yürütülen Kardelenler Burs Programı’ndan, Sayısal bölümlerde okuyan kadın öğrenciler yararlanabilmektedir. 2019 – 2020 döneminde 281 Kardelen bursiyeri, TOG aracılığıyla burs desteği almaktadır.

 

 

 

 

Yüzlerce bağışçı kurum ve kişinin desteğiyle kurulan Soma Madenci Çocukları Bursları’na kazadan yaralı ve sağ kurtulan maden işçilerinin lise ve üniversite çağındaki yakınları başvurabilmektedir. Madenci yakını 27 genç fondan destek almaktadır.

 

 

TOG’un eski burs programlarından biri olan Öğretmen Çocuğu Burs Programıyla anne ve babası öğretmen olan gençlere burs desteği sağlanmaktadır. 2019 – 2020 döneminde bu burs programından 55 genç eğitim desteği almaktadır.

 

 

Sanat Burs Programı altında da aşağıdaki burs fonlarında gençlere burs desteği sağlanmaktadır.

 

 

“Birlikte Sanat” sergisinin eser satışlarıyla 2017 yılında oluşturulan Birlikte Sanat Burs Fonu’yla konservatuar ve plastik sanatlar okuyan öğrenciler desteklenmektedir. Özel gün kutlamaları ve bireysel katkılar sayesinde toplanan bağışlar ile 4 yıl boyunca sanat okuyan 8gence burs sağlanmaktadır.

 

Afife Jale Burs Fonu, 2016 Aralık ayında Burs Komitesi’nde yer alan 3 kadın gönüllünün girişimiyle oluşturulan bu fon ile bugün tiyatro okuyan 7 genç kadına eğitim desteği sağlanmaktadır.

 

HSBC iş birliğiyle Aralık 2018 itibariyle başlayan Güzel Sanatlar Burs Fonu’yla güzel sanatlar alanında öğrenim gören 13 genç kadın eğitim desteği almaktadır.

 

 

Burslarla ilgili herhangi bir sorunuz olduğu takdirde burs@tog.org.tr adresine ulaşabilirsiniz.

DİĞER GENÇLİK DESTEK FAALİYETLERİ

BURS PROGRAMLARI

2017 - 2018 döneminde toplam 1111 öğrencimiz burs olanağından yararlanmıştır.

DEVAMINI OKU

MENTORLUK PROGRAMI

2018 yılında İstanbul’da 166 mentor ve 170 mentiyle proje devam etmektedir.

DEVAMINI OKU