Shell Türkiye Destek Merkezleri 07 Eylül 2023

Afet Bölgesinde 20 farklı noktada kurduğu merkezlerde Shell Türkiye, TEGV, TOG ve TKDF ile Çocukların, Gençlerin ve Kadınların Yanında 

Shell Türkiye, 6 Şubat depremleri sonrasında sivil toplum kuruluşları iş birliğinde bölgede 20 farklı noktada kurduğu destek merkezleri ile çocuklar, gençler ve kadınların yanında yer alıyor. Hatay Aşağı Ekinci 1 Konteyner Kent Shell Öğrenim Birimi, Belen Basketbol Köyü Konteyner Kent Shell Destek Merkezi ve Hatay - İzmir Konteyner Kent Shell Mor Yerleşke’nin açılışı 7 Eylül tarihinde yapıldı.

Shell Türkiye, 6 Şubat depremlerinin ardından iyileşme ve kalkınma için çocuklar, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun ihtiyaçlarına yönelik özel olarak tasarlanmış sosyal ve duygusal destek programları sunuyor. Bu kapsamda Shell, Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşları olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ile güçlü bir dayanışma ağı oluşturdu. Aynı zamanda Kadınların Elinden sosyal girişimi iş birliğiyle depremden etkilenen kadın girişimcilerin ürünlerini Shell Select Marketlerde satışa sunarak, gelir elde etmelerinde rol alıyor.

Hatay Aşağı Ekinci 1 Konteyner Kent’te TEGV iş birliğiyle kurulan Shell Öğrenim Birimi, Belen’deki Basketbol Köyü Konteyner Kent’te TOG iş birliğiyle kurulan Shell Destek Merkezi ve Hatay - İzmir Konteyner Kent’teki TKDF Shell Mor Yerleşke’nin açılışları 7 Eylül tarihinde yapıldı. Açılışlar sebebiyle düzenlenen basın toplantısında Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, başlattıkları dayanışma hareketinin güçlenerek devam ettiğine işaret etti: “Shell Türkiye olarak toplumumuza olan sorumluluğumuzun bilinciyle, afet sonrası bölgenin kalkınması için sosyal projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Çocuklar, gençler ve kadınlar başta olmak üzere bölge halkına sosyal ve duygusal destek sağlamak için harekete geçtik. Hedefimiz 2 yıl içinde en az 100 bin kişiye ulaşmak. Ayrıca, bölge kadınlarının ekonomik güçlenmesini sağlamak amacıyla Kadınların Elinden sosyal girişimiyle kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri Shell Select Marketler’de misafirlerimizle buluşturuyoruz.”

Ahmet Erdem ayrıca “Shell olarak 100 yıldır ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunma hedefiyle çalışıyoruz. Bugün de afet bölgesinde toplumumuzu güven ve umut dolu bir geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Birlikte başaracağımıza yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Shell Türkiye, afet bölgesinde iyileşme ve dönüşüm için çalışıyor

Shell, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) iş birliğiyle, Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya’daki konteyner kentlerdeki toplam 12 öğrenim biriminin 8’i tamamlandı, 4’ü ise kurulma aşamasında. Bu merkezlerde çocuklara eğitim ve sosyal etkileşim imkanları sunarak iyileşme sürecine katkı sağladıklarını belirten TEGV Genel Müdürü Sait TosyalıKurulduğumuz 1995 yılından bu yana 3 milyondan fazla çocuğumuza nitelikli eğitim desteği sağladık. 27 ilde 66 etkinlik noktamızda, deneyimli gönüllülerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Deprem bölgesinde 17 Eğitim TIR’ımız Ateşböceğimizle çocuklarımıza sosyal-duygusal etkinlikler veriyor; yaşadıkları travmanın etkisini hafifletmeye çalışıyoruz. Shell Türkiye’nin desteği ile kurmakta olduğumuz öğrenim birimlerimizde yılda 15 binden fazla çocuğumuzun yararlanacak olması bizleri çok heyecanlandırıyor. Destek olan tüm paydaşlarımıza, özellikle yerel idarecilerimize ve Shell Türkiye’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay'da 6-17 yaş ve 18-25 yaş arasındaki çocuklar ve gençler için Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) iş birliğiyle 2 destek merkezi kuran Shell, gelişime yönelik eğitimler ve atölyeler sunuyor. Toplantıda konuşan TOG Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, “Afetin ilk gününden bu yana binlerce Toplum Gönüllüsü gençle birlikte depremin olumsuz etkilerini azaltmak için sahada gönüllü çalışmalara katıldık. Depremin üzerinden 7 ay geçti, şimdi toparlanmak ve iyileşme sürecine katkıda bulunmak için dayanışmanın daha uzun soluklu olması gerektiğine inanıyoruz. Destek Merkezleri fikri de bu inançla ortaya çıktı. Destek Merkezlerimizle; başta gençler ve çocuklar olmak üzere depremden etkilenen herkese sosyal ve duygusal destek vermeyi hedefliyoruz. Kitaplık, bilgisayarlı çalışma alanları, gençlerin hem öğrenip hem de üreteceği atölye alanlarının  da bulunduğu bu merkezler, minimum 2 yıl boyunca bölge insanının güçlenmesine katkı sağlayacak. Bu dayanışmaya güç vererek yanımızda olan Shell Türkiye ile böyle değerli ve uzun soluklu bir projede yer aldığımız için büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Shell Türkiye, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) iş birliğiyle Hatay ve Malatya'da 6 Mor Yerleşke kurdu. Bu merkezler kadınlara güvenli bir alan sunuyor ve sosyal ağlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı oluyor. TKDF Başkanı Canan Güllü, şu bilgileri verdi: “Bölge halkının deprem sonrası dönemde sosyalleşmek ve sosyal ağlarını yeniden inşa etmek; sosyal destek almak ve hakları, sağlıkları ilgili konularda bilgi almak için Mor Yerleşkeler önemli bir rol üstleniyor. Mor Yerleşkelerde, kadınların ve çocukların kendilerini rahat hissettikleri ve yargılanmadan kendilerini ifade ettikleri bir alan sunuyoruz. Bugün itibariyle 30  Mor Yerleşke’de depreme maruz kalanlara hizmet veriliyor. Yerleşkelerin 6’sı, 100. yaşını kutlayan Shell Türkiye  tarafından kurularak 1 yıl boyunca hizmet vermesi için finanse edildi. Bu süreçte bize güvendikleri ve yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederiz. Dünya Sağlık Örgütü normlarına göre dizayn edilen ve psikolog, sosyal hizmet uzmanı veya ebe ve hemşire, çocuk gelişimci ile hizmet verecek Mor Yerleşkeler yerelden istihdama da katkı sundu.”

Shell’den Afet Bölgesindeki Kadın Girişimcilere Destek

6 Şubat depremlerinin ardından bölgedeki ticari faaliyetleri ve kadın girişimciliğini desteklemek üzere Shell, Kadınların Elinden adlı sosyal girişimle iş birliği yaparak, deprem bölgesindeki kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünleri Shell Select Marketler'de tüketicilerle buluşturdu. Mayıs ayından itibaren sunulan atıştırmalıklardan oluşan bu ürünlerin satışa sunulması, Shell misafirlerinin de destekleriyle bölgede ekonomik kalkınmaya hizmet ediyor.